12.2. 2024

Slovenci smo imeli enega prvih slepih smučarjev in enega prvih učiteljev smučanja slepih na svetu. V preteklosti je smučalo mnogo slepih in slabovidnih ljudi. Organizirano smučanje slepih in slabovidnih pri nas se je obdržalo zaradi dogodka Dan na snegu. Za organizacijo le-tega, je 8 let zapored vztrajno združevalo moči več soorganizatorjev: Lions klub Idrija, Hotel in smučišče Cerkno, smučarsko društvo Novinar, MDSS Nova Gorica in Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije, pri čemer je koordinacijo vseh deležnikov vodil Igor Miljavec, predsednik MDSS Nova Gorica. Njihova srčnost in vztrajnost je obrodila sadove.

Slepi in slabovidni ljudje si želijo smučati, pri tem pa potrebujejo pomoč spremljevalcev. Zato pripravljamo prvo usposabljanje za spremljevalce slepih in slabovidnih pri smučanju in teku na smučeh v okviru programa: Mreža spremljevalcev za preprečevanje socialne izključenosti slepih in slabovidnih.

Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije že vrsto let izvaja program »Mreža spremljevalcev za preprečevanje socialne izključenosti slepih in slabovidnih«, ki povezuje uporabnike ter videče spremljevalce po vsej državi. Ta program osebam s slepoto in slabovidnostjo omogoča, da dobijo spremstvo, ko ga potrebujejo in jih podpira v prizadevanjih za čim večjo samostojnost in vključenost v družbo, tudi v primeru smučanja.

Če ste tudi vi pripravljeni kakšen dan nameniti spremljanju slepih in slabovidnih pri smučanju ali pri teku na smučeh in imate dobro znanje smučanja ali teka na smučeh, vas vabimo, da se nam pridružite.

Plakat z vabilom na usposabljanje spremljevalcev pri smučanju

Vse zainteresirane vabimo, da se udeležijo brezplačnega usposabljanja za spremljevalce slepih in slabovidnih pri smučanju in teku na smučeh, ki bo potekalo v dveh delih in sicer:
Teoretični del, ki bo potekal v sredo 28. 2. 2024 med 15. in 19. uro v prostorih Centra IRIS, Langusova ulica 8 v Ljubljani.
Praktični del, ki bo potekal na enem od smučišč v soboto 2. 3. 2024.
Usposabljanje bo vodila Katjuša Koprivnikar, ki ima s smučanjem slepih in slabovidnih dolgoletne izkušnje.

Za prijavo in več informacij pokličite na telefonsko številko: 01 4700 244 ali pišite na naslov: klicni.center@zveza-slepih.si.

Prijave sprejemamo do ponedeljka, 26. 2. 2024.

Prosimo vas, da informacijo o usposabljanju čim bolj razširite, delite na socialnih omrežjih ter spodbudite svoje prijatelje in znance, da se nam pridružijo in postanejo del mreže spremljevalcev. Pogosto ne moremo narediti nič – tokrat pa lahko!

Program izobraževanja: PROGRAM USPOSABLJANJA spremljevalci

Teden slepih in slabovidnih 2023

Prvi teden v juniju obeležujemo teden slepih in slabovidnih. Novice in dogodki

Projekt INFORMATIZACIJA ZDSSS

Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije skupaj s partnerjema MDSS Celje in Kranj izvaja projekt Informatizacija ZDSSS , ki ga sofinancira Minisrstvo za javno upravo iz Sklada NVO.

Več informacij o projektu

Projekt LETS

ZDSSS sodeluje pri projektu Erasmus+ LETS, ki temelji na inkluziji in enakih možnostih s prenosom znanja in izkušenj tečajev jadranja za slepe ali slabovidne iz Italije v Slovenijo. Pri projektu sodelujejo slepi in slabovidni iz Italije in Slovenije.

logotip Ministrstva za javno upravo