OKVARE VIDA
Okvaro vida izražamo z ostankom ostrine vida in ostankom širine vidnega polja oz. z izgubo ene ali druge. Normalna ostrina vida je 1,0 ali 100 %, meja med slepoto in slabovidnostjo pa je postavljena na 95 % izgube ostrine vida ali na manj kot 10 stopinj zoženo vidno polje okoli fiksacijske točke, ne glede na ostrino vida.
Med slepe torej v nasprotju s splošnim prepričanjem ne uvrščamo le tistih oseb, ki so popolnoma izgubili sposobnost vida in je njihovo zaznavanje svetlobe enako nič (amaurosis), ampak mednje štejemo tudi tiste, ki imajo določen ostanek vida (do 5 %), vendar je ta tako pičel in necelovit, da človeku v neznanem okolju ne omogoča samostojne orientacije.
Okvare vida so lahko prirojene ali pridobljene kot posledica različnih bolezni oziroma poškodb. So različnih stopenj in se pojavljajo v vseh obdobjih človekovega življenja – od rojstva do starosti.
Ljudi z okvarami vida delimo na slabovidne in slepe glede na to, ali jim vid še omogoča sprejem okrnjenih vidnih informacij ali ne.
Med slepe in slabovidne uporabnike se uvrščajo tisti, ki se glede na definicijo slepote in slabovidnosti Svetovne zdravstvene organizacije umeščajo v 1. in 2. kategorijo (slabovidni – vidna ostrina od 0,3 do 0,05) ter 3., 4. ali 5. kategorijo (slepi – vidna ostrina od 0,05 do 0).
Prikaz nekaterih oblik preostanka vida:

Zožano vidno polje

Tunelski vid

Siva mrena

Periferni vid

Glavkom
Več o slepoti si lahko preberete na:
okvare vida
Razno
Prijava v EIS
Teden slepih in slabovidnih 2023
DOBRODELNOST

Nič vas ne stane, da ste dobrodelni. Del odmere od dohodnine lahko namenite slepim in slabovidnim.
Projekt INFORMATIZACIJA ZDSSS
Projekt LETS
Luč v temi
PSI VODIČI
Dobrodelnost
Zadnje objave
-
Vabilo na literarni večer Moja pot do zvezd
29.09. 2023
-
Vabilo na jesenski tečaj ročnih del
29.09. 2023
-
Vabilo na voden ogled razstave kruha in iger – slikarstvo Staneta Kralja
29.09. 2023