14.5. 2025

Veit Königer, Brezmadežna
leto nastanka: 1762
tehnika: polikromiran les
mere: 165 x 85 x 58 cm

Na sliki je kip Marije. Je pokončen, vidimo celotno postavo Marije, ki žari v zlatem. Marijina obleka in plašč sta oba iz zlate barve, gube figure pa nakazujejo, da je telo zasukano. Marijine roke so nežno sklenjene v molitvi in nagnjene v levo, njen obraz pa usmerjen v desno, s pogledom celo malce navzgor.

Kip, ki predstavlja Brezmadežno, je pokončen. Vidimo celotno postavo Marije, ki žari v zlatem. Marijina obleka in plašč sta oba iz zlate barve, gube figure pa nakazujejo, da je telo zasukano. Marijine roke so nežno sklenjene v molitvi in nagnjene v levo, njen obraz pa usmerjen v desno, s pogledom celo malce navzgor.

Žari tudi njen obraz, ki je kožne barve. Nežno obličje dopolnjujejo mandljaste oči, ravni nos, ovalna brada in komaj zaznavni podbradek. Lasje, ki so rjave barve, so speti.

Kip je iz lesene gmote oblikoval na Tirolskem rojeni kipar Veit Königer, ki se je po študiju na dunajski akademiji ustalil v Gradcu. Njegovo delo je opazil tudi dunajski dvor: od cesarice Marije Terezije je prejel dve medalji in naročila za palačo Schönbrunn. Ustvarjal je na prehodu med barokom in klasicizmom in posegal tako po lesu kakor po kamnu. S svojimi dramatičnimi serpentinastimi figurami pomeni vrhunec graškega rokokojskega kiparstva.

Kip Brezmadežne, ki je visok dober meter in pol, je nekoč stal na oltarju graščinske kapele Novo Celje, leta 1951 pa je z donacijo dr. Frana Windischerja prispel v stalno zbirko Narodne galerije.

Kip ima še eno zanimivost: Marija stoji na kači, ki ima v žrelu jabolko. To je simbol, ki opozarja na izvirni greh in Marijo kot novo Evo, ki je greh izbrisala.

Vabimo vas v Narodno galerijo, vstop za slepe in slabovidne je brezplačen. Organiziramo tudi brezplačni vodeni ogled, ki ga naročite na telefonski številki 01 24 15 415 ali na elektronskem naslovu dejavnosti@ng-slo.si.


Prijava v EIS




KNJIŽNICA SLEPIH IN SLABOVIDNIH MINKE SKABERNE

logotip Knjižnice slepih in slabovidnih
Blinda

Muzej slepopisja

Muzejska razstava: »Slepopisje od točkopisa do e-Bralca«.
Oseba uporablja brajevo tablico in šilo
Počitniške kapacitete

fotografija gradiča na Okroglem
REVIJA RIKOSS

logotip revije Rikoss
100 let ZDSSS

logotip 100-letnica ZDSSS
Se vidimo na delu

Logototip projekta Se vidimo na delu, kjer sta zadnji dve besedi izpisani tudi v brajici
Projekt DATIS

Logotip projekta Datis
Digitalni pionirji vključujočega turizma: digitalna dostopnost in socialna vključenost oseb z invalidnostmi in starejših v čezmejni regiji Italije in Slovenije
100 izletov po Sloveniji

fotografija poti po gozdu
Luč v temi

logotip oddaje Luč v temi Že več kot četrt stoletja vsako drugo nedeljo ob 19. uri na Radiu Ognjišče oddaja o življenju in delu slepih in slabovidnih, ki jo pripravlja in vodi naša članica Sonja Pungertnik
eBralec – sintetizator govora

logotip eBralec
PSI VODIČI

Sklep o kriterijih za dodelitev psa vodiča slepih: SKLEP Pravilnik o vsebini preizkusa psa vodiča slepih: PRAVILNIK
Projekt LETS

ZDSSS sodeluje pri projektu Erasmus+ LETS, ki temelji na inkluziji in enakih možnostih s prenosom znanja in izkušenj tečajev jadranja za slepe ali slabovidne iz Italije v Slovenijo. Pri projektu sodelujejo slepi in slabovidni iz Italije in Slovenije.
Projekt INFORMATIZACIJA ZDSSS

Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije skupaj s partnerjema MDSS Celje in Kranj izvaja projekt Informatizacija ZDSSS , ki ga sofinancira Minisrstvo za javno upravo iz Sklada NVO.

Več informacij o projektu
DOBRODELNOST

logotip 100-letnica ZDSSS

Nič vas ne stane, da ste dobrodelni. Del odmere od dohodnine lahko namenite slepim in slabovidnim.
Več informacij

SOFINANCERJI

Programe in delovanje sofinancirajo:

logo FIHO

logo Ministrstva za kulturo

logo Ministrstva za delo

logotip Ministrstva za javno upravo

logo Mestne občine Ljubljana
SPLETNA STRAN JE DOSTOPNA VSEM

logotip IZVD
Sledite nam