02.4. 2025

V mesecu marcu smo predstavniki Zveze ter MDSS Ljubljana obiskali Muzej Ribnica, kjer smo jim predstavili spekter slepote in slabovidnosti tako teoretično kot tudi izkustveno s pomočjo simulacijskih očal. Prav tako smo jim predstavili smernice in nasvete za učinkovito komunikacijo s slepimi in slabovidnimi ter tehnike spremljanja.

Poseben poudarek obiska je bilo preverjanje dostopnosti za slepe in slabovidne, in sicer smo ugotavljali katere stvari v muzeju so za nas dostopne in kaj bi še bilo potrebno uvesti (na primer avdio vodniki, TTVS…)

Vtise o obisku ter o pomenu dostopnosti je zapisala dijakinja na praksi Nives:

»Prejšnji teden smo obiskali Muzej suhe robe v Ribnici. Najprej smo jim predstavili, kaj sta slepota in slabovidnost, kako pristopiti k osebi s tovrstnimi ovirami ter kako ji pomagati. Predstavili smo tudi pripomočke, ki jih uporabljajo slepi in slabovidni. Nato so nas popeljali po muzeju. Zanimalo jih je, kakšna je dostopnost muzeja za slepe in slabovidne. Razkazali so nam vsak kotiček muzeja. Pokazali so nam tudi prostore, kjer izdelujejo oziroma pletejo košare in ustvarjajo izdelke iz gline. V muzeju smo si ogledali, kako je bilo videti življenje v tistih časih ter spoznali zgodovino suhe robe. Videli smo tipične hiše tistega obdobja, oblačila, ki so jih nosili ljudje, in načine, s katerimi so si zagotavljali preživetje. Posebej smo preverili dostopnost vsakega prostora za slepe in slabovidne. Ugotovili smo, da manjkajo nekateri detajli, vendar je muzej v splošnem dostopen.

Zame dostopnost pomeni veliko – omogoča mi, da lahko sama obiščem določen prostor, ne da bi nujno potrebovala spremstvo, ter da je okolje prilagojeno mojim potrebam. V tujini imajo dostopnost za slepe in slabovidne pogosto zelo dobro urejeno, to pa je tudi moja osebna izkušnja. Dostopnost je pomembna za vse osebe z invalidnostjo – ne glede na to, ali gre za slepoto, slabovidnost ali druge ovire. Pomembno je, da lahko vsi enakopravno dostopamo do muzejev, galerij in drugih javnih ustanov. Zame, ki sem slabovidna, je ključno, da so prostori dovolj osvetljeni, da je vhod jasno označen in ni skrit, ter da so muzeji in galerije minimalno, a učinkovito označeni. Moje izkušnje kažejo, da so muzeji in galerije v Sloveniji in tujini večinoma dovolj dostopni zame.«

Muzeju Ribnica se zahvaljujemo za njihova prizadevanja za izboljšanje dostopnosti za slepe in slabovidne.

Na sliki je večje število ljudi, ki sedijo za dolgo mizo v mansardni sejni sobi. Pred seboj imajo na mizi študijski material, spremljajo osebo, ki stoji in jim nekaj razlaga. Oseba je pred projekcijskim platnom.

Na sliki so slepi in slabovidni ljudje, ki poslušajo žensko. Ta jim kaže primerke lesa.


Prijava v EIS




KNJIŽNICA SLEPIH IN SLABOVIDNIH MINKE SKABERNE

logotip Knjižnice slepih in slabovidnih
Blinda

Muzej slepopisja

Muzejska razstava: »Slepopisje od točkopisa do e-Bralca«.
Oseba uporablja brajevo tablico in šilo
Počitniške kapacitete

fotografija gradiča na Okroglem
REVIJA RIKOSS

logotip revije Rikoss
100 let ZDSSS

logotip 100-letnica ZDSSS
Se vidimo na delu

Logototip projekta Se vidimo na delu, kjer sta zadnji dve besedi izpisani tudi v brajici
Projekt DATIS

Logotip projekta Datis
Digitalni pionirji vključujočega turizma: digitalna dostopnost in socialna vključenost oseb z invalidnostmi in starejših v čezmejni regiji Italije in Slovenije
100 izletov po Sloveniji

fotografija poti po gozdu
Luč v temi

logotip oddaje Luč v temi Že več kot četrt stoletja vsako drugo nedeljo ob 19. uri na Radiu Ognjišče oddaja o življenju in delu slepih in slabovidnih, ki jo pripravlja in vodi naša članica Sonja Pungertnik
eBralec – sintetizator govora

logotip eBralec
PSI VODIČI

Sklep o kriterijih za dodelitev psa vodiča slepih: SKLEP Pravilnik o vsebini preizkusa psa vodiča slepih: PRAVILNIK
Projekt LETS

ZDSSS sodeluje pri projektu Erasmus+ LETS, ki temelji na inkluziji in enakih možnostih s prenosom znanja in izkušenj tečajev jadranja za slepe ali slabovidne iz Italije v Slovenijo. Pri projektu sodelujejo slepi in slabovidni iz Italije in Slovenije.
Projekt INFORMATIZACIJA ZDSSS

Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije skupaj s partnerjema MDSS Celje in Kranj izvaja projekt Informatizacija ZDSSS , ki ga sofinancira Minisrstvo za javno upravo iz Sklada NVO.

Več informacij o projektu
DOBRODELNOST

logotip 100-letnica ZDSSS

Nič vas ne stane, da ste dobrodelni. Del odmere od dohodnine lahko namenite slepim in slabovidnim.
Več informacij

SOFINANCERJI

Programe in delovanje sofinancirajo:

logo FIHO

logo Ministrstva za kulturo

logo Ministrstva za delo

logotip Ministrstva za javno upravo

logo Mestne občine Ljubljana
SPLETNA STRAN JE DOSTOPNA VSEM

logotip IZVD
Sledite nam