02.4. 2025
V mesecu marcu smo predstavniki Zveze ter MDSS Ljubljana obiskali Muzej Ribnica, kjer smo jim predstavili spekter slepote in slabovidnosti tako teoretično kot tudi izkustveno s pomočjo simulacijskih očal. Prav tako smo jim predstavili smernice in nasvete za učinkovito komunikacijo s slepimi in slabovidnimi ter tehnike spremljanja.
Poseben poudarek obiska je bilo preverjanje dostopnosti za slepe in slabovidne, in sicer smo ugotavljali katere stvari v muzeju so za nas dostopne in kaj bi še bilo potrebno uvesti (na primer avdio vodniki, TTVS…)
Vtise o obisku ter o pomenu dostopnosti je zapisala dijakinja na praksi Nives:
»Prejšnji teden smo obiskali Muzej suhe robe v Ribnici. Najprej smo jim predstavili, kaj sta slepota in slabovidnost, kako pristopiti k osebi s tovrstnimi ovirami ter kako ji pomagati. Predstavili smo tudi pripomočke, ki jih uporabljajo slepi in slabovidni. Nato so nas popeljali po muzeju. Zanimalo jih je, kakšna je dostopnost muzeja za slepe in slabovidne. Razkazali so nam vsak kotiček muzeja. Pokazali so nam tudi prostore, kjer izdelujejo oziroma pletejo košare in ustvarjajo izdelke iz gline. V muzeju smo si ogledali, kako je bilo videti življenje v tistih časih ter spoznali zgodovino suhe robe. Videli smo tipične hiše tistega obdobja, oblačila, ki so jih nosili ljudje, in načine, s katerimi so si zagotavljali preživetje. Posebej smo preverili dostopnost vsakega prostora za slepe in slabovidne. Ugotovili smo, da manjkajo nekateri detajli, vendar je muzej v splošnem dostopen.
Zame dostopnost pomeni veliko – omogoča mi, da lahko sama obiščem določen prostor, ne da bi nujno potrebovala spremstvo, ter da je okolje prilagojeno mojim potrebam. V tujini imajo dostopnost za slepe in slabovidne pogosto zelo dobro urejeno, to pa je tudi moja osebna izkušnja. Dostopnost je pomembna za vse osebe z invalidnostjo – ne glede na to, ali gre za slepoto, slabovidnost ali druge ovire. Pomembno je, da lahko vsi enakopravno dostopamo do muzejev, galerij in drugih javnih ustanov. Zame, ki sem slabovidna, je ključno, da so prostori dovolj osvetljeni, da je vhod jasno označen in ni skrit, ter da so muzeji in galerije minimalno, a učinkovito označeni. Moje izkušnje kažejo, da so muzeji in galerije v Sloveniji in tujini večinoma dovolj dostopni zame.«
Muzeju Ribnica se zahvaljujemo za njihova prizadevanja za izboljšanje dostopnosti za slepe in slabovidne.