21.4. 2023
Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije je v soboto, 15. aprila 2023, v prostorih Knjižnice slepih in slabovidnih Minke Skaberne v Ljubljani izvedla že 31. tekmovanje v branju in pisanju brajeve pisave ter 10-prstnem tipkanju. Prisotnih je bilo 8 tekmovalcev. Pred tekmovanjem je potekal pogovor z gostoma, tiflopedagoginjo Urško Lah in članom ZDSSS Timotejem Skledarjem, ki se je po izgubi vida v odrasli dobi naučil brajice. Pogovor je vodil dolgoletni sodelavec ZDSSS Dušan Brešar Mlakar, ki se je z gostoma pogovarjal o zgodovini in pomenu brajice za slepe.
Tekmovanje je potekalo v treh kategorijah.
V 1. kategoriji so tekmovali tisti, ki so se naučili brajice v katerikoli redni šoli za slepe med rednim izobraževanjem. V tej kategoriji so letos tekmovali štirje. Prvo mesto je zasedel Sebastjan Kamenik, ki je dosegel 63 točk. Drugo mesto je pripadlo Andreju Kukovcu z 58 točkami. Na tretje mesto se je uvrstila Jana Povalej s 55 točkami.
V 2. kategoriji so tekmovali tisti, ki so se naučili brajice v okviru izvajanja programa socialne rehabilitacije slepih oz. na drugih tečajih po končanem rednem šolanju. V tej kategoriji sta tekmovala Darja Ter, ki se je s 46 točkami uvrstila na prvo mesto, in Timotej Skledar, ki je z 38 točkami zasedel drugo mesto.
Tisti, ki so usposobljeni za branje in pisanje s pomočjo računalniške opreme (računalniške tipkovnice in brajeve vrstice) ne glede na način učenja brajice so tekmovali v 3. kategoriji. Zmagala je Silva Pregl s 46 točkami, drugo mesto je pripadlo Ireni Mihelj, ki je dosegla 42 točk.
Težavnost besedila za branje in pisanje je bila prilagojena posamezni kategoriji. Tehniko branja si je izbral vsak tekmovalec sam. Kakovost in količino prebranega oz. napisanega besedila je ocenjevala tričlanska komisija.
Pomen brajice se kaže na področju izobraževanja in zaposlovanja. Brez brajice bi bili slepi močno omejeni pri dostopu do pisnih gradiv in opravljanju šolskih in drugih nalog. Brajica jim omogoča, da v celoti sodelujejo v izobraževalnem procesu in dosežejo svoje cilje. Posledično je brajica pomemben dejavnik pri zagotavljanju njihove zaposlitve.