08.3. 2023
Ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žena, Evropski invalidski forum (EDF) in Odbor žensk, v katerem je NSIOS zastopan preko Barbare Krejči Piry na predlog Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije, opozarjata, da se invalidne ženske in dekleta še naprej soočajo s številnimi oblikami diskriminacije, zlorabe in nasilja po vsej Evropi in po svetu.
V svoji izjavi so zapisali naslednje:
Še vedno se borimo za enake plače, spolne in reproduktivne pravice ter proti nasilju, zlorabam, spolnemu izkoriščanju in na splošno za svet, ustvarjen za invalide. jasno je, da krčenje pravic žensk ostaja realnost. Za invalidke to pomeni brezposelnost; revščina zaposlenih in brezposelnih; prisilni splav, prisilna kontracepcija in prisilna sterilizacija; spolno izkoriščanje; fizično, psihično in ekonomsko nasilje; in pomanjkanje civilne in politične zastopanosti med mnogimi drugimi vprašanji.
Danes in vsak dan stojimo ob strani ženskega gibanja, da branimo pravice žensk v vsej njihovi raznolikosti.
Leta 2023 pozivamo EU in vse njene države članice, naj nujno ukrepajo na treh področjih:
1. Nasilje nad ženskami: EU in države članice morajo sprejeti konkretne ukrepe za boj proti nasilju nad ženskami:
Vključiti vidike invalidnih žensk in deklet v vse pobude za boj proti nasilju na podlagi spola, zbirati podatke o spolu ter izvajajte poizvedbe in raziskave o nasilju nad ženskami.
Kriminalizirati prisilno sterilizacijo v skladu s predlagano direktivo o boju proti nasilju nad ženskami.
Zaključiti pristop EU k Istanbulski konvenciji in njeno hitro izvajanje v državah EU.
2. Socialne politike: EU in države članice se morajo boriti proti diskriminaciji in socialni izključenosti, s katero se soočajo invalidne ženske. Pozivamo predvsem k ukrepom za popoln dostop do izobraževanja in spodbujanje dostopa do dela ter boj proti revščini delavcev. Invalidke morajo biti v celoti in izrecno vključene v paket za zaposlovanje, ki ga je razvila Evropska komisija v okviru strategije EU za pravice invalidov.
3. Državljanska in politična udeležba: invalidke so tudi voditeljice in strokovnjakinje. V letu pred naslednjimi evropskimi volitvami morajo EU in države članice podpirati državljansko in politično udejstvovanje ter sodelovanje invalidk. Vse države morajo zagotoviti in spodbujati pravico invalidnih žensk do glasovanja in kandidiranja. Na ravni EU in držav članic je treba nujno sprejeti posebne ukrepe za boj proti spletnemu in nadlegovanju kandidatov ter nasilju nad ženskami na volitvah.
Letos bomo delali na Tretjem EDF Manifestu o invalidnih ženskah. Razmišljal bo o ključnih izzivih, s katerimi se še naprej soočajo invalidne ženske in dekleta ter izpostavil naša ključna vprašanja in priporočila za Evropo enakosti spolov, znotraj in zunaj invalidskega gibanja. Čas je, da se zavzamemo za vse pravice žensk.