25.5. 2021

Prvi teden v juniju naša medobčinska društva in zveza pripravljamo dejavnosti, ki naj opozorijo javnost na naša prizadevanja izboljšati kvaliteto življenja vseh ljudi z le malo ostanka vida, ali celo brez njega.

Na sliki je brajev zvezek in očala

Trenutna situacija epidemije je posebno težko vplivala tudi na nas, saj so ob običajnih težavah vseh, slepi in slabovidni še dodatno osiromašeni pri komuniciranju v osebnem stiku. Prepoved druženja smo poizkusili premostiti z druženjem preko socialnih omrežij, kar je pomenilo, da se moramo naučiti uporabljati dodatne pripomočke.
Razen odzivanja na trenuten položaj v družbi pa želimo opozoriti na potrebo po sprejetju Zakona o dolgotrajni oskrbi, kjer pa ne želimo posebne izpostavljenosti, kot jo najdemo v trenutnem predlogu besedila. V Zakonu o osebni asistenci še vedno opozarjamo na neprimerljivo velik prispevek naših uporabnikov, v primerjavi z drugimi, ki imajo priznan veliko večji obseg ur pomoči na teden. Podpiramo nekatere spremembe v Zakonu o pokojninsko-invalidskem zavarovanju, predvsem dvig minimalne invalidske pokojnine in vezavo nadomestila za invalidnost na zaposlitev.

Na naši zvezi si bomo prizadevali spremljati dogajanje v državi, se ustrezno odzivati in vplivati na zakonodajalce k sprejemanju čim boljših zakonskih rešitev, ki nam bodo pomagali premoščati ovire, tako v okolju, kot v nas, saj marsikaj zmoremo narediti slepoti in slabovidnosti navkljub.

Matej Žnuderl,
predsednik Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije

—-

Kdo smo?

Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije (ZDSSS) je reprezentativna, nacionalna, nevladna, invalidska organizacija v Republiki Sloveniji za zastopanje slepih in slabovidnih s prirojeno ali pridobljeno okvaro vida, pri čemer smo v letu 2020 praznovali 100 let organiziranega delovanja slepih in slabovidnih.

Dejavnosti ZDSSS v obliki posebnih socialnih programov se na državni ravni izvajajo z namenom ugotavljanja in zadovoljevanja potreb slepih in slabovidnih ter zagovarjanja njihovih pravic. ZDSSS si prizadeva za izboljšanje izobraževalnih in zaposlitvenih možnosti, socialne in zdravstvene oskrbe ter spodbuja slepe in slabovidne, da aktivno sodelujejo v procesu odločanja in živijo polno ter neodvisno življenje.

V ZDSSS je povezanih devet medobčinskih društev (MDSS), ki s svojo dejavnostjo pokrivajo območje Republike Slovenije. Tudi medobčinska društva izvajajo posebne socialne programe. V društva je trenutno vključenih 3.604 posameznikov, ki se v društva včlanjujejo prostovoljno.

V Sloveniji uradne evidence o številu slepih in slabovidnih oseb še nimamo, je pa register slepih in slabovidnih, ki je zakonsko predpisan, trenutno v fazi vzpostavljanja. Na osnovi podatkov mednarodnih interpolacijskih študij pa lahko sklepamo, da je število vseh slepih in slabovidnih oseb bistveno večje od števila članov MDSS in se giblje okrog 10.000. Poleg tega je pomemben podatek tudi, da povsod po svetu število odraslih slepih in slabovidnih oseb narašča, še zlasti po 50. letu starosti.

Teden slepih in slabovidnih 2021

Prvi teden v juniju obeležujemo teden slepih in slabovidnih. Novice in dogodki