04 okt 2024
Razpis štipendij- Sklad Milice Abram 2024-2025
V prilogi vam pošiljamo razpis za dodelitev do šestih denarnih pomoči za sofinanciranje študija in nastanitvenih možnosti slepim in slabovidnim študentom v obliki mesečnih štipendij iz Sklada Milice Abram za šolsko leto 2024/2025.
Več v prilogah:
04 okt 2024
Tabor Živ žav
V izolskem domu oddiha Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije je od 19. do 22. septembra 2024 potekal tabor Živ žav, namenjen družinam najmlajših slepih in slabovidnih otrok, starih do 8 let. Med taborom sta potekala vzporedna programa za otroke in starše. Otroci so uživali v skrbnem varstvu ter odličnih delavnicah, ki so jih vodili naši srčni prostovoljci – iskrena hvala vam! Starši so se medtem udeleževali različnih predavanj in delavnic, kjer so iskali odgovore na številna vprašanja, ki jih pestijo.
Dogajanje je bilo res pestro: obiskale so nas eksotične živali, pridružili so se nam tudi policisti in predstavniki Centra eksperimentov Koper. Otroci so se preizkusili v kuhanju, igranju družabnih iger in ustvarjanju letal. Eden glavnih ciljev našega tabora je krepitev prijateljskih vezi med družinami, ki se srečujejo s podobnimi izzivi, in prepričani smo, da smo ta cilj v celoti dosegli. Se vidimo prihodnje leto!
04 okt 2024
Vabilo na strokovno srečanje
Vabilo na strokovno srečanje:
Kakovost življenja oseb z degeneracijo rumene pege in dan odprtih vrat ob mednarodnem dnevu bele palice
KDAJ? 15. oktober 2024, ob 9. uri.
KJE? Očesna klinika UKC Ljubljana, Nacionalni center za celovito rehabilitacijo slepih in slabovidnih (NC CRSS), Grablovičeva 46,1000 Ljubljana.
Ob mednarodnem dnevu bele palice vas vljudno vabimo na strokovno srečanje in dan odprtih vrat, ki bosta potekala v prostorih Nacionalnega centra za celovito rehabilitacijo slepih in slabovidnih (NC CRSS) na Očesni kliniki UKCL.
Tema letošnjega srečanja je: Kakovost življenja oseb z degeneracijo rumene pege.
Strokovno srečanje je namenjeno vsem, ki delujete na področju oskrbe starejših, in zainteresirani javnosti. Predstavili vam bomo načine, kako pravočasno prepoznati znake starostne degeneracije makule, npr. pri vaših varovancih v domovih za ostarele, v centrih za krepitev zdravja in drugih ustanovah, kjer se ukvarjate s kakovostjo življenja in gibanjem v 3. življenjskem obdobju. Prav tako bomo govorili o tem. kakšna je pot do zdravljenja, kakšni so načini zdravljenja, kako poteka rehabilitacija in kako lahko sami pripomorete k boljši kakovosti življenja teh oseb tudi v primeru slepote in slabovidnosti.
Starostna degeneracija makule (SDM) ali rumene pege predstavlja pomemben zdravstveni izziv za posameznike in družbo. Je eden najpogostejših vzrokov za slabši vid pri ljudeh, starejših od 55 let. Zgodnje diagnosticiranje in zdravljenje sta zato izjemnega pomena, saj je možnost ohranitve vida večja.
Strokovno srečanje je brezplačno, vendar je potrebna predhodna prijava. Prosimo vas, da jo posredujete na e-naslov: mirjam.mavec@kclj.si najkasneje do petka, 11. oktobra 2024.
Vabimo vas. da se nam pridružite pri raziskovanju možnosti za izboljšanje kakovosti življenja oseb z degeneracijo rumene pege. Vaša prisotnost in izkušnje so za nas dragocene, saj verjamemo, da lahko skupaj storimo še več za mnoge starejše s slepoto in slabovidnostjo med nami.
Veselimo se srečanja z vami!
prof, dr Mojca Globočnik Petrovič, predstojnica Očesne klinike UKCL
izr. prof, d? Nataša Vidovič Valentinčič, vodja Nacionalnega centra za celovito rehabilitacijo slepih in slabovidnih. Očesna klinika UKCL
02 okt 2024
Umetnina meseca: oktober
Marko Pernhart, Klanško jezero v nevihti, 1852
olje, platno
68,5 x 105,5 cm
Naslikano Klanško jezero pripada skupini Belopeških jezer, ki ležijo pod goro Mangart ob tromeji med Italijo, Avstrijo in Slovenijo. Jezera so do konca prve svetovne vojne ležala na Kranjskem, potem pa je to ozemlje pripadlo Italiji.
Podobo je ustvaril Marko Pernhart, ki je v 19. stoletju poleg Antona Karingerja predstavljal glavnega romantičnega krajinarja v naših deželah. Pernhart je znan po številnih panoramah. Med drugim je slikal razgled z Grossglocknerja, Mangarta, Magdalenske gore, Višarij, Stola, Šmarne gore in seveda Triglava.
Romantične krajinarje so posebej privlačile podobe mogočne narave, ki jo mora človek občudovati in spoštovati. Pernhart je Klanško jezero upodobil pod nevihtnim nebom. V spodnji tretjini slike se od leve proti desni strani razprostira jezero. Spredaj ob spodnjem robu slike je na obali ob jezeru vidnih nekaj večjih skal, v desnem spodnjem vogalu pa se vidi obalo in pot, ki vodi ob jezeru in izginja v bližnjem gozdu. Del s potjo je obsijan s svetlobo, medtem ko je gladina jezera temna zaradi nevihtnih oblakov. V srednjem pasu slike je na desni strani gozd, sestavljen večinoma iz iglavcev. Za njim se kažejo modrikaste silhuete gora, ki jih delno prekrivajo težki oblaki različnih barv temnejših odtenkov. Slikar je z odbleski svetlobe sliko razdelil tudi po diagonali, ki teče od spodnjega levega kota do zgornjega desnega kota in tako razgibal kompozicijo.
Dela Marka Pernharta si lahko ogledate v Narodni galeriji, samostojno ali z vodstvom kustosa. Vodeni ogled naročite na telefonski številki 01 24 15 415 ali na elektronskem naslovu dejavnosti@ng-slo.si.
01 okt 2024
Kako opisovati slepim in slabovidnim?
V ponedeljek 30. 9. 2024 smo izvedli srečanje: »Kako opisovati slepim in slabovidnim?« v Mariboru.
Srečanje je potekalo v okviru programa: Mreža spremljevalcev za preprečevanje socialne izključenosti slepih in slabovidnih.
Srečanje smo začeli v prostorih Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Maribor, kjer so nas sprejeli z gostoljubnostjo, ki prav zares ni le pregovorna 😊. Najprej smo pregledali osnutek smernic za opisovanje in ga dopolnili. Po tem uvodnem delu, pa so nas izjemni turistični vodniki popeljali po ulicah mesta Maribor. Ob zanimivih znamenitostih tega mesta, ki bi jih brez naših vodičev zagotovo spregledali, smo se tudi mi preizkusili v opisovanju. Pri opisovanju je prav tako kot pri ostalih veščinah – vaja dela mojstra 😊.
Če se želite tudi vi preizkusiti v opisovanju, se nam lahko pridružite še na zadnjem od srečanj povezanih z opisovanjem. Srečali se bomo naslednji ponedeljek v Celju.
Za prijavo in več informacij pokličite v klicni center: 01 4700 244 ali pišite na e-naslov: klicni.center@zveza-slepih.si.
01 okt 2024
Gledališki dan slepih in slabovidnih
Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije vas ob mednarodnem dnevu bele palice vabi na gledališki dan, ki bo potekal v torek, 15. oktobra 2024.
Gledališki dan bomo pričeli ob 9.30 s pogostitvijo v Šentjakobskem gledališču, kjer si boste ob 10.00 lahko ogledali bralno uprizoritev z naslovom Remi, ki jo bosta izvedla Anja Detiček in Luka Pavlin. Avtorica priredbe besedila in režije bralne uprizoritve z odrsko postavitvijo je Saša Strnad. Zgodba poteka v domu za ostarele, kjer Frenk in Rozi igrata karte. Njuna vsakodnevna igra remija postane metafora za življenje, v katerem, podobno kot v igri kart, kombinacija naključja in lastnih odločitev oblikuje njune usode.
Po krajšem druženju se bomo ob 12.30 odpeljali v Zagreb. Da bo pot hitreje minila, bo naš upokojeni sodelavec Dušan Brešar Mlakar povedal zanimive zgodbe, ki jih je našel in napisal skozi njegovo dolgoletno raziskovalno delo po zgodovini slepih in slabovidnih. Do sedaj je namreč v časopisih ZDSSS objavil preko 40 člankov na to temo. Predstavil nam bo tudi njegovo trenutno raziskovanje tako imenovane Glaserjeve brajice.
Po kosilu v Zagrebu si bodo udeleženci lahko ogledali gledališko predstavo Ne daj se, Njofra v izvedbi hrvaškega gledališča slepih in slabovidnih Novi život. V kolikor ne bi želeli na predstavo, si lahko ogledate razstavo o šolanju slepih in slabovidnih v Sloveniji Svetloba izpodriva temo, ki jo trenutno razstavlja Tiflološki muzej v Zagrebu.
Podrobnejši program ekskurzije najdete v prilogi: Program ekskurzije Gledališčni dan 15. oktobra 2024
Prispevek za udeležbo na ekskurziji v Zagrebu znaša 25 evrov po osebi. V prispevku je vključen prevoz z avtobusom, kosilo v Zagrebu ter stroški vstopnine in organizacija ekskurzije.
Slepi in slabovidni si spremstvo zagotovijo sami.
Prijave sprejema Luka Pavlin na telefonski številki 01 47 00 260 ali na elektronski naslov luka.pavlin@zveza-slepih.si. Prijave sprejemamo do ponedeljka, 7. oktobra 2024. Pohitite, število mest je omejeno na 40 udeležencev!
01 okt 2024
Prosto delovno mesto
Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije, Ljubljana, Groharjeva cesta 2, razpisuje prosto delovno mesto
OSEBNI ASISTENT (m/ž)
Opis delovnega mesta:
storitve, namenjene osebni pomoči uporabnice; storitve, namenjene pomoči v gospodinjstvu in drugih dnevnih opravilih; pomoč pri komunikaciji; spremstvo slepih in slabovidnih oseb; druga dela po nalogu in pooblastilu strokovnega vodje osebne asistence in tajnika Zveze.
Delovno mesto je v Ljubljani.
Kandidati/kandidatke morajo izpolnjevati naslednje pogoje:
- osnovnošolska izobrazba
- opravljen vozniški izpit B-kategorije
Trajanje zaposlitve: 3 mesece.
Začetek zaposlitve: november 2024.
Vrsta zaposlitve: krajši delovni čas 20 ur/teden.
Poskusno delo: 1 mesec
Vloge z življenjepisom sprejemamo do 16 10. 2024 na elektronski naslov:info@zveza-slepih.si.
Ob prijavi navedite šifro oziroma registrsko številko oglasa: PL57017
20 sep 2024
Možnost brezplačnega razbremenilnega pogovora
Ob svetovnem dnevu duševnega zdravja, ki ga obeležujemo 10. oktobra, Maša Pupaher, mag. psihologije, specializantka psihoanalitične psihoterapije, ter Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije vabita člane ter njihove družinske člane, da se udeležijo brezplačnega individualnega razbremenilnega pogovora.
Pogovori bodo potekali v živo v terapevtskih prostorih na Celovški cesti 71, 1000 Ljubljana ali preko spletne aplikacije Zoom.
Kaj je razbremenilni pogovor?
Razbremenilni pogovor je enkraten pogovor. Pri tem ne gre za globlje razreševanje težav, temveč za lajšanje stiske ob stresnih dogodkih in izzivih, s katerimi se posameznik srečuje. Osebo pa lahko podpre tudi pri nadaljnjem iskanju virov pomoči.
O izvajalki
Razbremenilne pogovore bo vodila Maša Pupaher, ki ima lastno izkušnjo slepote. Po izobrazbi je mag. psihologije, specializantka psihoanalitične psihoterapije pod supervizijo in doktorska študentka na programu humanistika in družboslovje – aplikativne psihološke študije.
V zasebni praksi v Ljubljani ali online izvaja individualno psihoanalitično psihoterapijo za odrasle. Preko programa EAP (European Asistance Program) pa v okviru programa psihološke preventive izvaja psihološka svetovanja za zaposlene v podjetjih ter njihove ožje družinske člane.
Opravljeno ima enoletno izobraževanje iz področja podpore posameznikom v procesu žalovanja. Dodatna izobraževanja obiskuje tudi v tujini.
Več o Maši si lahko preberete na njeni spletni strani: https://psihoterapija-pupaher.si/
Termini, ki so še na voljo:
Razpoložljivi termini v živo:
- Sreda 9.10.2024 ob 12.00
- Četrtek 10.10.2024 ob 11.00, 12.00 in 15.00
Razpoložljivi termini preko spleta:
- Torek 8.10.2024 ob 16.00
- Sreda 9.10.2024 ob 18.00 in 19.00
- Petek 11.10.2024, ob 16.00
Prijava:
Na želen termin se prijavite najkasneje do torka, 1. oktobra preko elektronske pošte klicni.center@zveza-slepih.si ali pokličite na telefonsko številko klicnega centra 01 4700 244.
19 sep 2024
Vabilo na medeno doživetje
Ob Mednarodnem dnevu bele palice, je Čebelarska zveza Slovenije (ČZS) za slepe in slabovidne pripravila prav posebni dogodek z naslovom »Medeno doživetje«.
Slovenija je v svetu znana kot čebelarska dežela, ki je dala svetovnemu čebelarstvu izjemen prispevek. Slovensko čebelarstvo je v marsičem posebno – imamo našo kranjsko čebelo in svojevrsten AŽ panj, čebelnjake in panjske končnice, pečemo medenjake, izdelujemo izdelke iz lecta itd. Vse to in še marsikaj drugega lahko spoznate na posebni učni poti, ki je prilagojena tudi za slepe in slabovidne.
Zato vas vabimo, da se nam pridružite v Čebelarskem centru ČZS na Brdu pri Lukovici v četrtek, 17. oktobra med 10. in 14. uro. Program dogodka si lahko preberete v nadaljevanju. Stroške organizacije dogodka, delavnice, degustacije in kosila v celoti krije ČZS.
Spremstvo si udeleženci zagotovite sami, če ga potrebujete. Društva vljudno prosimo, da pomagate pri organizaciji prevoza (s prispevkom uporabnika) in pri zbiranju prijav.
Zbrane prijave nam sporočite po telefonu 01 4700 211 ali elektronski pošti na info@zveza-slepih.si do najkasneje 11. oktobra 2024. Število mest je omejeno.
PROGRAM DOGODKA:
10.00 – 10.15 Pozdravni nagovor predsednika Čebelarske zveze Slovenije in predsednika Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije
10.15 – 11.15 Program vodenja po učni poti s čutnimi tablicami (3 skupine), čebelji kviz in iskanje skritega zaklada)
11.15 – 11. 30 Odmor (preselimo se v notranje prostore Čebelarske zveze Slovenije)
11.30 – 12.30 Predavanje o shemah kakovosti in pokušanje medu
12.30 – 13.00 degustacija, in delavnice (izdelovali bomo svečke iz voska, ki jih udeleženci vzamete domov)
13.00 Kosilo v gostišču z medeno kulinariko
18 sep 2024
Vabilo na usposabljanje
22. 10. 2024, bomo v naših domovih oddiha na Okroglem pri Kranju izvedli usposabljanje za strokovne vodje in usklajevalce osebne asistence.
Na usposabljanju bomo pretresali vsebine kot so podpora osebne asistence za višjo raven samostojnosti, osebna asistenca in družina, umetna inteligenca pri delu in v vsakdanjem življenju.
Več informacij na telefonski številki 01 4700 257 ali na elektronskem naslovu matej.ledinek@zveza-slepih.si