Potovanje na robu noči
Radijski dokumentarec o ddr. Evgenu Bavčarju

»Moj prijatelj Milan Kundera je rekel, da ni dovolj, da se ljubimo. Moramo znati deliti noč. In midva s slavčkom si jo pošteno deliva.«

Evgen Bavčar ima poseben ritual. Že dobrih štirideset let v rodnem Lokavcu snema petje slavčka v majski noči. Slavec ddr. Bavčarju sporoča, da v noči ni sam. A to ni samo zgodba o njunem sobivanju. Pod plaščem noči, v dvojini in v sodelovanju s slavcem, zgodba razpre krila od Lokavca do Caprija in odpre razmisleke o slepoti in zaslepljenosti, eksistencialnih bližinah in oddaljenostih, o položaju slepih skozi čas in vprašanju: zakaj bi užitek noči ne bil enak užitku dneva?

»Ko sem že celo vrsto let snemal slavčka tukaj, pa tudi na drugih krajih, mi je prišla v roke, oziroma me je prijatelj opozoril na knjigo Villa San Michelle, Axla Muntheja. In ta tekst me je prevzel. Začel sem na čisto drugačen način poslušat slavčke, čeprav sem že prej vedel, da v nekaterih krajih ptiče oslepijo, bodisi slavčke bodisi druge ptiče, zato, da si mislijo, da je noč«. (Ddr. Bavčar, Potovanje na robu noči, RASLO, 2023).

Fotografija Evgena Bavčarja

Evgen Bavčar

Nočno potovanje na plano dneva razprostira globoka vprašanja o človekovem obstoju, razlikah, izkoriščanju, boju za pravičnost, okolju, svobodi in intimni želji po dvojini, Soncu in novi pomladi.
»…Ko rečem midva, se pravi da postanem odgovoren tudi za neko drugo drobno eksistenco, ki segreva svoj nov rod skrit v grmovju, ki me spominja tudi po tej plati, da je prejšnji dan sijalo sonce, da je nekoč sijalo sonce tudi meni in da mi slavček v svojem petju posreduje svetlobo oziroma energijo tistega Sonca, ki sem ga spoznal kot otrok.« (Ddr. Bavčar, Potovanje na robu noči, RASLO, 2023)
Radijski dokumentarec je skupni projekt Prvega, Programa Ars in Vala 202 in je bil posnet spomladi 2023 v Lokavcu pri Ajdovščini, na otoku Capri in v Neaplju. Idejna zasnova Mojca Delač in Luka Hvalc, scenarij Mojca Delač, Saška Rakef in Luka Hvalc v sodelovanju z ddr. Evgenom Bavčarjem, režija Saška Rakef , dramaturgija Saška Rakef, Mojca Delač in Luka Hvalc, zvočni mojster: Urban Gruden.

»Naše ključno vodilo in iztočnica za zgodbo je bil zvok. Mislim, da je jasno, da je ta za ddr. Evgena Bavčarja mnogo več kot le slušni dražljaj. Je svet, so barve, ljudje, podobe. Je orientacija v prostoru, času in odnosih. In on? En sam navdih! Naša nosilna zgodba se je rodila spontano, med raziskovanjem in prvimi pogovori v Ajdovščini. Prav potihoma je tako močno kljunila v ustvarjalno lupino, da se je osvobodila in poletela. Za nami je zares neverjetno popotovanje, ki je, upam si reči, vse ustvarjalce globoko in intimno nagovorilo. Upam, da bo tudi poslušalke in poslušalce!«. (Mojca Delač, Prvi)

Javna predstavitev radijskega dokumentarca bo v torek, 3. oktobra 2023 ob 19.00 v Švicariji Ljubljani, isti dan, ob 20.00, bo dokumentarec premierno predvajan tudi v radijskem etru na Prvem, oktobra pa še na programu Ars in Valu 202.
Po predvajanju bo na voljo tudi med podkasti Radia Slovenija.

Ddr. Evgen Bavčar je filozof, umetnik, esejist, pisatelj, kulturnik in borec za pravice slepih. Sam je vid izgubil pri rosnih enajstih letih, zato v njegov svet svetlobe in vidnih zaznav ostaja v spominih ujeta domovina, zlasti rodni Lokavec. Že vrsto desetletij ddr. Evgen Bavčar svojo zgodbo piše tudi po svetu, zlasti v Parizu, kamor sta ga študij in raziskovanje odpeljala že v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Zvok je za Evgena Bavčarja tisti spremljevalec, ki mu riše podobe okolice, sveta, ljudi, dogajanja in občutij.

Radijski dokumentarec je del triletnega projekta B-AIR, v katerem devet partnerskih organizacij iz sedmih evropskih držav pod vodstvom Radia Slovenija raziskuje vlogo zvoka v razvoju človeka. Projekt B-AIR nastaja v tesnem sodelovanju umetnikov in uglednih mednarodnih strokovnjakov s področja razvojne psihologije, nevrofiziologije, nevropsihologije, psihoakustike, muzikoterapije, glasbene pedagogike idr. Projekt je finančno podprt v okviru programa Evropske unije Ustvarjalna Evropa in Ministrstva za kulturo. Več o projektu na spletni strani rtvslo.si/b-air in b-air.infinity.radio

Potovanje na robu noči bo tudi del Avdiofestivala, ki se bo odvijal v ponedeljek, 9. oktobra 2023 ob 17.00, v Cukrarni v Ljubljani, ko bomo iskali zvočne luči noči, debatirali o vlogi sodobnega radia za tiste, ki ne vidijo in o ustvarjalnosti slepih in slabovidnih. Več informacij na www.avdiofestival.si

Knjižnica slepih in slabovidnih Minke Skaberne vas ob svetovnem dnevu vida in mednarodnem dnevu bele palice v sredo, 11. oktobra 2023, ob 17. uri vljudno vabi na literarni večer z naslovom »Moja pot do zvezd« .

Na literarnem večeru bo Dušan Jesenšek Serša predstavil svojo zadnjo knjigo z naslovom Moja pot do zvezd, v kateri je spregovoril o svojem življenju in vsakdanjih izkušnjah s slepoto. Predstavitev bodo dopolnili odlomki iz izbranega literarnega dela.

Zainteresirani lahko svojo udeležbo potrdite do petka, 6. oktobra 2023, na elektronski naslov luka.pavlin@zveza-slepih.si ali po telefonu 01/ 470 02 60

Vabimo vas na jesenski tečaj ročnih del, ki ga bo Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije organizirala v domu oddiha na Okroglem, in sicer med 19. in 22. oktobrom 2023.

Prihod udeleženk na Okroglo je v četrtek, 19. oktobra 2023 od 12.30 dalje. Prvi dan bomo začeli s kosilom in ga bomo posvetili predlogom in spodbudam za oblikovanje aktivne mreže slepih in slabovidnih žensk v Sloveniji. Pogovor bo temeljil na izmenjavi izkušenj in idej, koordinirala ga bo ga. Barbara Krejči Piry.

Udeleženke, ki se ne bi želele udeležiti tečaja v tem delu, pridejo na Okroglo v četrtek od 17. ure dalje.

Tečaj se bo zaključil v nedeljo, 22. oktobra 2023, s kosilom.
Prispevek za prehrano in nastanitev na osebo znaša 20,00 EUR na dan. Celotni strošek za vse dni tečaja torej znaša 60,00 EUR. Dodatno kosilo na dan prihoda je za udeleženke brezplačno.
Strošek prevoza krijejo udeleženke same. Preostale stroške nastanitve ter stroške, ki bodo nastali v zvezi s predstavljenimi vsebinami krije ZDSSS.

Vse udeleženke prosimo, da s seboj prinesejo svoj šivalni pribor in material ter z nami podelijo svoje izkušnje na področju ročnih del.

Zainteresirane udeleženke naj se prijavijo na telefonsko številko 01 4700 221 (Zdenka Novak Pavlin) oz. po elektronski pošti zdenka.novak-pavlin@zveza-slepih.si. Za dodatna vprašanja se lahko obrnete na Nastjo Žlajpah (01 4700 218 oz. nastja.zlajpah@zveza-slepih.si).

Ob prijavi obvezno sporočite:
– vaš stalni naslov,
– kontaktno telefonsko številko,
– s kom želite biti v sobi ter
– morebitne diete ali vegetarijanska prehrana

Prijave sprejemamo do zapolnitve prostih mest oz. najkasneje do 13. oktobra 2023.

Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije in Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije vabita na voden ogled razstave z naslovom: Kruha in iger – slikarstvo Toneta Kralja: 1941-1945

Dobimo se pred stavbo Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije (Celovška cesta 23, 1000 Ljubljana) v sredo, 8. novembra 2023, ob 14. uri. Na razstavi si bo mogoče ogledati slikarska dela, ki jih je avtor ustvaril med drugo svetovno vojno. Organizatorji razstave želijo slikarska dela približati slepim in slabovidnim, zato obiskovalce razstave vabijo, da podajo svoj komentar, povezan z dostopnostjo razstave.

Zaradi lažje organizacije vas prosimo, da svoje prijave za ogled razstave sporočite Luku Pavlinu na telefon 01 47 00 260 ali na elektronski naslov: luka.pavlin@zveza-slepih.si do petka, 27. oktobra 2023.

Vabljeni!

V prilogi vam pošiljamo razpis za dodelitev do petih denarnih pomoči za sofinanciranje študija in nastanitvenih možnosti slepim in slabovidnim študentom v obliki mesečnih štipendij iz Sklada Milice Abram za študijsko leto 2023/2024.

Več v prilogah:
RAZPIS Sklad Milice Abram 2023-2024
DOSTOPNA VLOGA za uveljavitev štipendije 2023 – 2024
VLOGA za uveljavitev štipendije 2023-2024
NAVODILA za izpolnjevanje vloge 2023-2024
VZOREC pogodbe o izplačevanju štipendije iz Sklada Milice Abram 2023-2024

Vabimo vas na delavnico o duševnem zdravju, ki bo potekala 10. oktobra 2023 od 15.00 do 16.30 preko aplikacije ZOOM.

Prijave na delavnico so obvezne, prijavite se lahko do ponedeljka, 9.10. do 12.00 ure na e-mail: zdenka.novak-pavlin@zveza-slepih.si ali na telefon: 01 4700 221. Zoom povezavo na delavnico bodo prijavljeni udeleženci prejeli na dan izvedbe na e-mail.

Delavnico bo izvajala Maša Pupaher.
O Izvajalki: Maša Pupaher je na oddelku za psihologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani z odliko zagovarjala magistrsko delo z naslovom Psihoterapija oseb s telesno oviranostjo: doživljanje in izkušnje psihoterapevtov. Obenem je študentka doktorskega programa humanistika in družboslovje: aplikativne psihološke študije. Poleg tega je specializantka psihoanalitične psihoterapije pod supervizijo v ambulanti SFU Dunaj – podružnica Ljubljana ter v procesu enoletnega izobraževanja psihosocialne podpore posameznikom z izkušnjo žalovanja. Maša je avtorica več strokovnih in enega znanstvenega članka, svoja znanja pa nenehno nadgrajuje tako v slovenskem kot mednarodnem okolju.

v petek, 29. 9. 2023, bomo začeli z novo sezono Petkovih Zoom kavic, z vami pa bosta Brigita Kosi ter Nika Pajek.
Z uvodno kavico se bo tako začela sezona PZK 2023/2024.

Sporočamo vam, da bo v novi sezoni Petkova Zoom kavica potekala enkrat na mesec, in sicer, vsak zadnji petek v mesecu, točno ob 10. uri.
V prvi PZK želimo govoriti o vaših želja glede petkovih virtualnih srečanj. Bi morda želeli, da so v popoldanskih urah, morda v večernih, ko ima marsikdo več časa in bo tako lahko v naši družbi? Koga želite, da povabimo med spletne »kofetkarje«? Kakšne teme je potrebno predebatirati? Česa si želite več ali česa ne želite?

Moderatorkama se bo pridružil tudi Dušan Brešar Mlakar, saj ima marsikaj za deliti z nami vsemi. Kaj vse, nam bo povedal sam, zato ste 29. 9. 2023, ob 10. 00 nadvse lepo vabljeni, na Petkovo Zoom kavico.

Spletna povezava do dogodka ostaja ta: Petkova Zoom kavica

Na fotografiji je oseba, ki drži skodelico kave in bere knjigo

Za tiste, ki boste imeli težave s prijavo, bo na voljo pomoč po telefonu na številki: 01 47 00 250 (Rok) in sicer med 9.00 in 10.00, torej uro pred začetkom. Upamo, da se boste lahko prijavili vsi, ki si to želite.

Vse prejšnje »kavice« si lahko ogledate na Arhiv PZK

Če imate kakšne predloge v zvezi s Petkovimi Zoom kavicami, jih prosimo pošljite na elektronski naslov: luka.pavlin@zveza-slepih.si

20 sep 2023

Obvestilo

Od četrtka , 21.09. do vključno ponedeljka, 25.09.2023, bo zaradi odsotnosti referenta za tehnične pripomočke Timoteja Skledarja pisarna za tehnične pripomočke in vprašanja o psih vodnikih zaprta. V nujnih primerih se obrnite na tajništvo zveze na tel. Št.: 01 470 02 11 ali na e-mail: info@zveza-slepih.si

Hvala za razumevanje.

Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije, Ljubljana, Groharjeva cesta 2, razpisuje prosto delovno mesto

OSEBNI ASISTENT (m/ž)

Opis delovnega mesta:

storitve, namenjene osebni pomoči uporabnika; storitve, namenjene pomoči v gospodinjstvu in drugih dnevnih opravilih, spremstvo; pomoč na delovnem mestu in v izobraževalnem procesu; pomoč pri komunikaciji; spremstvo slepih in slabovidnih oseb; druga dela po nalogu in pooblastilu strokovnega vodje osebne asistence in tajnika Zveze.

Kandidati/kandidatke morajo izpolnjevati naslednje osnovne pogoje:
• osnovnošolska izobrazba
• opravljen vozniški izpit B-kategorije.

Prednost pri izbiri bodo imeli kandidati, ki:
• bodo imeli afiniteto za delo z zelo aktivnim slepim intelektualcem z družino
• imajo lastni prevoz
• da poznajo osnove vsaj 1 tujega jezika
• da so sposobni fleksibilnega delovnega časa

Ob prijavi
– priložite življenjepis
– navedite šifro oziroma registrsko številko oglasa.

Trajanje zaposlitve: 3 mesece.
Vrsta zaposlitve: polovični delovni čas 20 ur/teden
Kraj dela: Ljubljana
Poskusno delo: 1 mesec
Nastop dela: OKTOBER 2023 oziroma po dogovoru:
Vloge z življenjepisom sprejemamo do vključno 27. 9. 2023 na elektronski naslov: info@zveza-slepih.si. Ob prijavi navedite šifro oziroma registrsko številko oglasa: PA84040

Obvestilo o pogrebu Milana Bobinskega

Poslovil se je MILAN BOBINSKI, profesor defektolog, nekdanji predsednik slepih Jugoslavije in dolgoletni predsednik MDSS Maribor
Na zadnjo pot ga bomo pospremili v torek 19. septembra 2023 ob 13. uri iz kapelice na pobreškem pokopališču v Mariboru.
Na njegovo željo se cvetju in svečam hvaležno odrekamo v korist:

Botrstvo, TRR: NLB d.d.: SI56 0201 2002 0297 991

Žalujoči: žena Ana, sin Peter in hči Mojca z družinama


Sporočamo žalostno vest, da nas je zapustil častni član Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije g. MILAN BOBINSKI, prof.defektologije.

Fotografija Milana Bobinskega

Svoje življenje je posvetil izobraževanju, športu in zaposlovanju slepih in slabovidnih odraslih ter vzgoji in vključevanju otrok in mladostnikov v vrtce in šole.

Od leta 1972 do 1976 je bil predsednik Zveze slepih Jugoslavije, kot tudi dolgoletni predsednik MDSS Maribor.
Leta 1972 je sodeloval pri sprejemanju jugoslovanske definicije o slepoti in slabovidnosti v Opatiji. Leta 1996 pa pri pripravi gradiva za sprejem enotne definicije slepih in slabovidnih v Sloveniji. V devetdesetih letih prejšnjega stoletja je bil pobudnik in član strokovne skupine, ki je pripravila vsebino socialno-humanitarnih programov za odrasle slepe in slabovidne in njihove družine v RS, ki so v veljavi še danes. Bil je priznan in cenjen državljan, katerega delo so prepoznali na domačih in tujih tleh.

Za svoje dolgoletno delo je s strani različnih nevladnih organizacij in državnih ustanov prejel več nagrad in priznanj tako doma kot v tujini. Leta 1973 mu je Zveza za šport in rekreacijo invalidov Jugoslavije (Savez za sport in rekreaciju invalida Jugoslavije) podelila plaketo za 20-letno delo na področju športa invalidov. Leta 1977 mu je SFRJ podelil red zaslug za narod s srebrno zvezdo. Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije mu je leta 1979 ob 30-letnici delovanja podelila priznanje za uspešno delo v korist slepih. Leta 1998 mu je Ministrstvo RS za delo, družino in socialne zadeve podelilo nagrado za izjemne dosežke na področju socialnega varstva. Zveza slepih Črne gore pa mu je leta 2007 podelila tako imenovano jubilarno povelje humanosti.

Na sedežu Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije, Groharjeva cesta 2, 1000 Ljubljana, bomo v sejni sobi v 2. nadstropju od 14. 9. 2023 naprej imeli odprto žalno knjigo, v katero bodo lahko posamezniki in organizacije Milanu Bobinskemu v spomin do 14. 10. 2023 zapisali sožalno sporočilo.


1 2 3 4 102
logotip 100-letnica ZDSSS
Prijava v EIS




Teden slepih in slabovidnih 2023

Prvi teden v juniju obeležujemo teden slepih in slabovidnih. Novice in dogodki
DOBRODELNOST

logotip 100-letnica ZDSSS

Nič vas ne stane, da ste dobrodelni. Del odmere od dohodnine lahko namenite slepim in slabovidnim.
Več informacij

Blinda

Projekt INFORMATIZACIJA ZDSSS

Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije skupaj s partnerjema MDSS Celje in Kranj izvaja projekt Informatizacija ZDSSS , ki ga sofinancira Minisrstvo za javno upravo iz Sklada NVO.

Več informacij o projektu
KNJIŽNICA SLEPIH IN SLABOVIDNIH MINKE SKABERNE

logotip Knjižnice slepih in slabovidnih
Počitniške kapacitete

fotografija gradiča na Okroglem
100 izletov po Sloveniji

fotografija poti po gozdu
Projekt LETS

ZDSSS sodeluje pri projektu Erasmus+ LETS, ki temelji na inkluziji in enakih možnostih s prenosom znanja in izkušenj tečajev jadranja za slepe ali slabovidne iz Italije v Slovenijo. Pri projektu sodelujejo slepi in slabovidni iz Italije in Slovenije.
eBralec – sintetizator govora

logotip eBralec
REVIJA RIKOSS

logotip revije Rikoss
Luč v temi

logotip oddaje Luč v temi Že več kot četrt stoletja vsako drugo nedeljo ob 19. uri na Radiu Ognjišče oddaja o življenju in delu slepih in slabovidnih, ki jo pripravlja in vodi naša članica Sonja Pungertnik
PSI VODIČI

Sklep o kriterijih za dodelitev psa vodiča slepih: SKLEP Pravilnik o vsebini preizkusa psa vodiča slepih: PRAVILNIK
SOFINANCERJI

Programe in delovanje sofinancirajo:

logo FIHO

logo Ministrstva za kulturo

logo Ministrstva za delo

logotip Ministrstva za javno upravo

logo Mestne občine Ljubljana
SPLETNA STRAN JE DOSTOPNA VSEM

logotip IZVD
Sledite nam